itil چیست

ITIL چیست

ITIL یا Library Infrastructure Technology Information که از آن به عنوان کتابخانه زیر ساخت فناوری اطلاعات یاد میشود در واقع دسته بندی خدماتی که یک مرکز ویا سازمان برای مدیریت فناوری اطلاعات خود و یا ارائه آن به مشتریان خود میباشد. در واقع این فرایند با استفاده از مفهوم ITIL انجام میشود .

ITIL چیست 1

ITIL چیست ؟

با توجه به این موضوع که ITIL یک مفهوم است اما نرم افزار های زیادی در رابطه با راه اندازی ITIL وجود دارد که از قدرتمندترین آنها میتوان به :

ServiceDesk Plus ManageEngine ITIL

itil چیست ۲

شامل 5 مرحله زیر میباشد:

1. Service Strategy.

2. Service Design.

3. Service Transition.

4. Service Operation.

5. Continual Service Improvement.

این پنج مرحله ، طرح کاملی از چرخه حیات خدمات پیشنهادی ITIL را نشان میدهد . که با از شناسایی نیاز های مشتریان شروع و سپس با طراحی و پیاده سازی ادامه و در نهایت ، نظارت و بهبود مستمر سرویس ها پایان میابد. همچنین ITIL ، از سوی سازمان ها و شرکت های بزرگی مانند : Microsoft ، IBM ، HP در سطح گسترده پیاده سازی شده است و امروزه از نیاز های اصلی سازمان ها به شمار میرود.

۵ مرحله itil

برای خواندن دیگر مقالات ما می توانید با کلیک بر روی مقالات به راحتی به آن ها مراجعه نمایید و برای پشتیبانی شبکه و خدمات آن تماس بگیرید.

نگهداری شبکه های کامپیوتری

نگهداری شبکه های کامپیوتری

امروزه استفاده از خدمات نگهداری شبکه های کامپیوتری حرفه ایی و وجود یک زیر ساخت مناسب در این زمینه ، در بالا بردن راندمان خدمات داخلی کسب و کار شما بسیار تاثیر گذار میباشد.

طراحان گسترش شبکه با بهره گیری از نیروهای متخصص و مجرب در حوزه شبکه و سابقه درخشانی که در این حوزه در خصوص خدمات نگهداری و پشتیبانی شبکه و سیستم های کامپیوتری دارد میتواند بهترین انتخاب برای نگهداری و پشتیبانی شبکه برای شبکه شما باشد با توجه به اهمیت بالای سرویس های زیرساختی شبکه در پایداری کلیه سرویس ها و امنیت اطلاعات هر سازمان ،گسترش شبکه سرویسهای ویژه ایی برای تامین نیازهای سازمان شما ارایه میدهد و در بسیاری از موارد با استفاده از آینده نگری و بررسی نیاز های شبکه از وقوع مشکلات بزرگ‌تر جلوگیری کرده و مانع از بین رفتن منابع میگردد

چگونگی نگهداری شبکه های کامپیوتری ؟

این شرکت با عقد قراردادهای متناسب با شرایط کارفرما نیاز شبکه شما  را تشخیص داده و پیشنهاد راه کار مناسب را میدهد .در این قرار دادها  سرویس های نگهداری متفاوتی جهت هر سازمان پیشنهاد میشود پشتیبانی و نگهداری از شبکه های کامپوتری

  • اعزام تیم کارشناس برای بررسی شرایط
  • اعزام کارشناس در صورت نیاز برای رفع مشکل
  • پشتیبانی شبکه از راه دور به صورت Remote
  • بازدید های دوره ایی زمان بندی شده
  • سرویس نگهداری توسط نیروی مقیم

 ،انجام بازدیدهای دوره ای منظم ، ارایه خدمات از راه دور و در برخی موارد اعزام نیروی مقیم در محل جهت نگهداری و ارایه خدمات پیشنهاد می نماید .

شرکت طراحان گسترش شبکه همواره سعی در تامین رضایت مشتریان داشته و تمام تلاش خود را برای افزایش رضایتمندی مشتریان خود انجام میدهد و کارفرمایانی که از خدمات این شرکت استفاده کرده اند رضایت خود را از نحوه ارایه خدمات این شرکت اعلام داشته اند.

 

 

نحوه راه اندازی شبکه

مفهوم شبكه :

به ارتباط سيسستم هاي كامپيوتري با دستگاههاي جانبي توسط كانالهاي ارتباطي در مكانهاي مختلف كه مي توانند داده ها را در صورت لزوم مبادله نمايند ، شبكه مي گويند . يكي از مهمترين مزاياي شبكه در ، اختيارگذاشتن منابع سخت افزاري و نرم افزاري شبكه بين كاربران شبكه مي‌باشد .

برای راه اندازی شبکه به نیاز 3 وسیله اصلی در حوزه سخت افزاری میباشد:

 

کارت شبکه

کارت شبکه ، یکی از مهمترین عناصر سخت افزاری در زمان پیاده سازی یک شبکه کامپیوتری است . هر کامپیوتر موجود در شبکه ( سرویس گیرندگان و سرویس دهندگان ) ، نیازمند استفاده از یک کارت شبکه است . کارت شبکه ، ارتباط بین کامپیوتر و محیط انتقال ( نظیر کابل ها ی مسی و یا فیبر نوری ) را فراهم می نماید

کارت شبکه

کابل شبکه

کابل شبکه در ابعاد مختلف از حدود نیم متر تا متراژ‌های بالاتر و به صورت آماده در بازار موجود است و نیازی به سوکت کردن توسط خود کاربر ندارد. اما برای متراژ‌های بالا باید پس از تهیه کابل شبکه و سوکت‌ها، با دستگاه مخصوص نصب سوکت این کار را انجام داد. البته این کار به تخصص نیاز دارد و ما به آن نخواهیم پرداخت

کابل شبکه

سوئیچ

ساده‌ترین راه برای تعریف سوئیچ آن است که ما یک سه راهی برق را در نظر بگیریم که اگر به برق وصل شود به تعداد پریز‌های موجود به دستگاه‌های مختلف برق‌رسانی می‌کند. سوئیچ نیز همان طور که در تصویر می‌بینید دارای پورت‌های متعدد شبکه است که مانند یک سه‌راهی برق که وظیفه تقسیم برق را برعهده دارد، وظیفه تقسیم داده‌های شبکه بین رایانه‌‌ها را انجام می‌دهد. تعداد رایانه‌‌هایی که با سوئیچ تغذیه می‌شوند به تعداد پورت‌های موجود در آن بستگی دارد. در بازار سوئیچ‌های 4، 5، 8، 16، 24، 32 و 48 پورت موجود است. در صورت نیاز به پورت‌های بیشتر می‌توان از دو یا چند سوئیچ استفاده کرد.

سوییچ

شرح نحوه راه اندازی شبکه ؟

بعد از اطمینان از صحت نصب فیزیکی شبکه، به سراغ تنظیمات نرم‌افزاری شبکه می‌رویم که مهم‌ترین بخش آن تنظیمات آدرس آی.پی (ip address) است

حال باید برای کامپیوتر ها آدرس IP به صورت دستی تنظیم کنیم.

از قسمت Control Panel  وارد قسمت Networking And Sharing Center شوید، از منوی سمت چپ گزینه Change Adapter Setting را زده و بر روی Local Area Connetction راست کلیک کرده و properties را انخاب کنید

نحوه راه اندازی شبکه ۱

نحوه راه اندازی شبکه 2

از صفحه باز شده گزینه Internet Protocol Vertion 4 را انتخاب و بر روی دکمه Properties کلیک کنید

نحوه راه اندازی شبکه 3

.

.

در این صفحه با انتخاب گزینه use the fulowing ip address میتوانید به صورت دستی ip وارد کنید

برای کامپیوتری که به عنوان سرور میخواهید استفاده کنید به صورت زیر آی پی را وارد میکنید

نحوه راه اندازی شبکه 4

سپس همین مراحل را برای کامپیوتر های دیگر تکرار کنید، با این تفاوت که به انتهای عدد آی پی باید یکی اضافه کنید و در فیلد Default Gateway آدرس آی پی کامپیوتر اول را وارد کنید.

نحوه راه اندازی شبکه 5

 

امیدوارم که از این مقاله استفاده کافی را برده باشید ، منتظر دیگر مقالات آموزشی ما نیز باشید همچنین می توانید برای مشاوره شبکه و پشتیبانی شبکه با کلیک بر روی آن ها از ما استفاده نمایید

راهکارهای مجازی سازی

راهکارهای مجازی سازی

مجازی سازی راهکاری نوظهور در عرصه شبکه و علوم کامپیوتر می باشد که منجر به کاهش هزینه و استفاده بهینه از منابع و سخت افزار سیستم میگردد. راهکارهای مجازی سازی از جمله خدماتی است که شرکت طراحان گسترش شبکه در حوزه خدمات IT و پشتیبانی شبکه ارائه میدهد .

  • راهکارهای مجازی سازی سرور (Server Virtualization)

در ابتدا بهتر است با یک مفهوم اشنا شویم:

Hypervisor چیست؟

Hypervisor یا به اصطلاح دیگر VMM که مخفف کلمات Virtual Machine Manager یه لایه واسط بین سخت افزار و سیستم عامل می باشد که به وسیله ان میتوان چندین سیستم عامل را روی یک سیستم اجرا کرد و منابع و سخت افزار سیستم را به صورت اختصاصی بین سیستم عاملها یا اصطلاحا Virtual Machine ها تقسیم کرد.

انواع Hypervisor

: Type1

Hosted Hypervisor: در این حالت هایپروایزر خود بر روی یک سیستم عامل مانند Windows و یا Linux نصب میگردد . مانند workstation محصولی از شرکت VMware  ، و یا Virtual box محصولی از شرکت Oracle .

این حالت بیشتر برای محیط های تست و لابراتوار مورد استفاده میگردد و در سطح دیتاسنتر بی فایده است.

Type2:

Bare Metal Hypervisor :در این حالت هایپروایزر مستقیما با سخت افزار در ارتباط است و یک لایه مجازی روی سخت افزار ایجاد میکند. در این حالت کل منابع سیستم در اختیار VMM است و به راحتی میتوان مدیریت منابع را به عهده گرفت و به صورت بهینه بین Virtual Machine ها تقسیم کرد. از جمله هایپروایزهای معروف در این نوع میتوان محصولات قدرتمند شرکت VMware و CitrixوMicrosoft را مثال زد:

Microsoft Hyper-v

VMware ESX/ESXi

Citrix Xen Server

این حالت که در سطح دیتاسنتر قابل پیاده سازی است منجر به استفاده مناسب از منابع قدرتمند سرورهای موجود در شبکه میشود و این امکان را فراهم می اورد که منابع سرور بدون استفاده باقی نماند و حداکثر استفاده از منابع را داشته باشیم

فرض کنید یک شرکت دارای تعداد زیادی سرویس می باشد از جمله : اتوماسیون اداری مربوط به خود – سیتم های ERP , CRM مربوط به امور داخلی شرکت و یا امور مربوط به فروش- انواع وب سرورها برای ارائه خدمات – سیستم های ثیت ورود و خروج کارکنان- دوربین های مدار بسته و ….

اگر قرار باشد برای هریک از این سیستم ها یک سیستم سخت افزاری یا کامپیوتر و یا سرور جدا تهیه شود علاوه بر مصرف انژری و هزینه های نگهداری، شرکت هیچ گونه مدیریت و یکپارچگی روی سیستم های خود ندارد.

خرید یک یا چند سرور قدرتمند و پیاده سازی مجازی سازی سرور در ان و وجود امکاناتی در سطح مجازی سازی مانند کلاسترینگ منجر میشود علاوه بر اینکه بهترین استفاده از منابع موجود را داشته باشیم مزایایی از جمله یکپارپگی و مدیریت روی تمامی سیستم های موجود و تعادل بین انها و همچنین در دسترس بودن یا اصطلاحا Uptime بودن انها در صورت وجود مشکلاتی مانند خرابی اتفاقی سخت افزار و غیره را داشته باشیم و به راحتی اطلاعات مهم و حیاتی سازمان را بازیابی کنیم.

 

  • مجازی سازی میزکار (VDI       Virtual Desktop Infrastructure)

   مجازی سازی میزکار یکی از راهکارهای مجازی سازی است که میتوان با استفاده از یک سرور مرکزی و قدرتمند میزکار یا اصطلاحا Desktop های مجازی برای کابران سازمان ساخت. در این حالت دیگر نیاز به کامپیوترها و لپ تاپ های قدرتمند برای هر کدام از اعضای سازمان نیست ، به جای ان یک سرور مرکزی مسئول اجرای دسکتاپ هر کس می باشد. در این حالت تنها نیاز به thin client های ارزان قیمت است که به کمک پروتکل های Remot Desktop به دسکتاپ خود روی سرور دسترسی داشته باشیم.

از جمله محصولات معروف در این زمینه

VMware Horizon View

Citrix Xen-Desktop

Microsoft Enterprise Desktop Virtualization

 

  • مجازی سازی Storage

فرض کنید استوریج های مختلف با حجم های مختلف و از برند های مختلف در شبکه داریم. مجازی سازی استوریج از جمله راهکارهای ادغام و یکپارچه کردن فضاهای دخیره سازی است که میتوان به وسیله ان مدیریت متمرکز روی LUN ها و استفاده بهینه از فضای در اختیار داشت و به وسیله Raid بندی مناسب امکان بازیابی اطلاعات در صورت از دست دادن انها را دارا باشیم.